cheapest online indian pharmacy for prednisone or generic buy Prednisone with american express prednisone online no prescription fed x purchase cheap prescription prednisone buy Prednisone free consultation Buy Propecia canadian online pharmacy priligy priligy shipment to albania purchase Doxycycline doxycycline hyclate can you buy tramadol online buy Prednisone pay cod generic prednisone canada prednisone c.o.d. buy ventolin inhaler antibiotics guide ventolin inhaler coupons buy tramadol online no prescription cod antibiotics effects prednisone on line buy ventolin online usa prescribing prednisone tablets australia buy online zithromax

LC-herold-100
KWESTIONARIUSZ HEROLDA

Leonard Cohen, mieszkajacy na stałe w buddyjskim klasztorze, wypełnił dla nas Kwestionarusz Herolda. Z właściwą sobie lapidarnością i esencjonalnością.

Odpowiedzi Cohena opatrzył komentarzem dziennikarz muzyczny, znawca jego twórczości, Daniel Wyszogrodzki

Pierwszy dzień w szkole:

Jane

Koleżanka z klasy. Cohen chodził do Roslyn School w Montrealu, a  trzy razy w tygodniu dodatkowo do synagogi, gdzie uczył się hebrajskiego i poznawał Talmud. Rozstali się, gdy skończyła się szkoła. Więcej jej nie spotkał, ale w jego twórczości została na zawsze. Jane to archetyp kobiety-żony, kobiety-towarzyszki życia, na którą można liczyć, która można zaniedbać, i za która się tęskni. Takiej kobiety jakiej Cohen nigdy nie miał.

Pierwsza walka na pięści:

Śnieg był czerwony/The snow was red

W twórczości Cohena czerwony śnieg pojawia się tylko raz. Breavman – alter ego Cohena w jego debiutanckiej powieści autobiograficznej „Ulubiona gra”– wdaje się w walkę ze swym najlepszym kumplem, Krantzem. I otrzymuje cios łopatą w prawą skroń. Poszło o… bałwana. Krantz chciał zrobić oczy z węgielków, Breavman był przeciwny użyciu „obcego materiału”.

Pierwsze lanie od ojca:

Nigdy/Never

Ojciec, Nathan Cohen,  introwertyk, słabego zdrowia, cierpiał na nadciśnienie i w chwilach gniewu stawał się niepokojąco czerwony na twarzy. Ale nigdy nie uderzył Leonarda czy jego siostry Esther. Zmarł gdy Leo miał 10 lat.

Pierwsza ważna książka:

Captain Marvel

Popularny komiks amerykański, którego tytułowy bohater - pilot kosmiczny w stylu Supermana - walczy z gangami i mafią. Cohen nie był jedynym artystą, który uległ urokowi tej książki. W 1972 roku znany saksofonista jazzowy, Stan Getz, wydał album zatytułowany „Captain Marvel”.

Pierwszy idol:

Roztrzaskany przez Abrahama/The one that Abraham broke
[Gra słów: „idol” oznacza w języku angielskim także „bożka”]

Pierwszy przyjaciel:

Ivan

Iwan - kolega z Roslyn School, syn żydowskich emigrantów z Rosji. W twórczości Cohena przyjaciel to postać ambiwalentna: brat i zdrajca, najbliższy człowiek, który pomimo to uwodzi kobietę.

Pierwsza randka:

Jane
[patrz: Pierwszy dzień w szkole]

Pierwsze pieniądze:

25 centów od stryja Horacego/A quarter from uncle Horace

Młodszy brat ojca. Prowadzili razem fabrykę tekstyliów - Freedman Company. Był przeciwieństwem ojca, Nathana Cohena  – otwarty, czarujący, momentami rubaszny. Kochał luksus. Reprezentował fabrykę „na zewnątrz” – utrzymywał kontakt z hurtownikami i  właścicielami sklepów. Otrzymał Order Imperium Brytyjskiego za wybitny wkład w rozwój kanadyjskiego przemysłu.

Pierwszy sukces:

Chodzenie/Walking

Umiejętność chodzenia  i mówienia w buddyzmie są postrzegane jako fundamentalne sukcesy życiowe. Trudno odmówić Cohenowi sukcesów „w tradycyjnym tego słowa znaczeniu”, a jednak w jego twórczości dominuje smutek. Nazwano go „poetą rozpaczy”. Brytyjski krytyk zasugerował nawet, żeby do każdej płyty Cohena dołączać darmową brzytwę.

Pierwsza porażka:

Śmierć psa /Death of dog

Mały Leo Dostał w prezencie od rodziców szkockiego teriera, który wabił się „Dzwoneczek”. Matka chciała, żeby nazywał się „Towarzysz”, ale ojciec oburzał się na samo wspomnienie tego słowa. Pies zaginął 15 lat później w burzy śnieżnej i znaleziono go martwego na wiosnę. Wiele lat później Cohen w piosence „Everybody Knows” napisał: „Wszyscy czują się tak dziwnie słabi, jakby zdechł im pies, albo ojciec zmarł”.

Pierwszy własny dom:

Hydra

W 1960 roku - w tydzień po swoich 26 urodzinach - za 1500 dolarów Cohen kupił dom na greckiej wyspie Hydra. Pieniądze pochodziły ze spadku po zmarłej babce. Był to surowy, biały budynek - bez prądu, kanalizacji i bieżącej wody. W liście do matki Leonard zachwycał się widokiem z tarasu i bliskością Morza Egejskiego. Napisał tam wiele piosenek – m.in. „Ptak na drucie” (Bird On A Wire ) – oraz powieść „Piękni przegrani” (Beautiful Losers). Dom jest jego własnością do dzisiaj.

Pierwsza łza:

Mydło w oczach/Soap in my eyes


Opracował: Daniel Wyszogrodzki


 

LC-herold

LEONARD COHEN, poeta, powieściopisarz i piosenkarz, ur. 1934 w Montrealu (Kanada). Pochodzi z zamożnej, żydowskiej rodziny o tradycjach rabinicznych przybyłej do Kanady z Litwy.  Absolwent wydziału humanistycznego Uniwersytetu McGill w rodzinnym mieście, gdzie zadebiutował jako poeta. Nawiązał do tradycji beatników, recytując wiersze przy akompaniamencie zespołu jazzowego. Szukając inspiracji w kulturze śródziemnomorskiej wyjechał do Grecji, gdzie spędził kilka lat na wyspie Hydra. Tam napisał swoje najbardziej znane utwory. Często zmieniał miejsce zamieszkania: Londyn, Nowy Jork, Nashville. „Jestem hotelem” – powie o sobie po latach. Podczas wojny żydowsko-arabskiej w 1973 roku występował solo z gitarą przed oddziałami izraelskimi, podnosząc morale żołnierzy. W 1981 roku zaproszony został przez „Solidarność” na Festiwal Piosenki Prawdziwej, nie mógł jednak wystąpić. Koncertował w Polsce 1985 roku. Na świecie sprzedało się ponad 11 milionów jego płyt. Najbardziej znane albumy to: “Songs Of Leonard Cohen” (1968), “Songs From a Room” (1969), „Songs of Love and Hate” (1971), „New Skin For The Old Ceremony” (1974), “Recent Songs” (1979), „Various Positions” (1984), „I'm Your Man” (1988), „The Future” (1993). Przyniosły mu znacznie większą sławę w Europie niż w rodzinnej Ameryce. Od lat związany z buddyjskim klasztorem zen na Mt. Baldy pod Los Angeles. Przebywa tam na stałe pod imieniem Jikan, co znaczy Cichy. 8 października odbędzie się premiera jego najnowszego studyjnego albumu,  „Ten New Songs” (dziesięć nowych piosenek).

[WYSOKIE OBCASY, 2001]

Leonard Cohen - Archiwum

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości