cheapest online indian pharmacy for prednisone or generic buy Prednisone with american express prednisone online no prescription fed x purchase cheap prescription prednisone buy Prednisone free consultation Buy Propecia canadian online pharmacy priligy priligy shipment to albania purchase Doxycycline doxycycline hyclate can you buy tramadol online buy Prednisone pay cod generic prednisone canada prednisone c.o.d. buy ventolin inhaler antibiotics guide ventolin inhaler coupons buy tramadol online no prescription cod antibiotics effects prednisone on line buy ventolin online usa prescribing prednisone tablets australia buy online zithromax

KsiegaTesknoty_webKSIĘGA TĘSKNOTY
THE BOOK OF LONGING
Leonard Cohen (2006, 2013)

 

Przekład: Daniel Wyszogrodzki
Dom Wydawniczy REBIS, 2006/2013

KSIĘGA TĘSKNOTY (Book of Longing) – najnowsza książka Leonarda Cohena – to nawet w niecodziennym dorobku śpiewającego poety pozycja wyjątkowa. Zawiera premierowy materiał tworzony od czasu poprzedniej publikacji (Stranger Music, 1993), nie oznacza jednak, że znajdziemy tu tylko wiersze najnowsze. Przeciwnie, artysta wraca do wielu nieznanych dotąd tekstów z lat wcześniejszych i oddaje je czytelnikom po raz pierwszy. Poza tym książka nie składa się z samych wierszy. Nie dziwi umieszczenie wybranych tekstów piosenek z ostatniego okresu  (z popularnej płyty Ten New Songs i najnowszego albumu, Dear Heather), osobne miejsce zajmują jednak frapujące fragmenty prozy poetyckiej, zupełną niespodzianką są zaś rysunki autora – głównie karykaturalne autoportrety zaopatrzone w zabawne komentarze.

Przewrotny humor i autoironia poety lśnią nieprzerwanie na tych barwnych stronach, a jego główny znak rozpoznawczy – odważna i bardzo oryginalna mieszanka religii i seksu – to poezja jednocześnie tak bardzo perwersyjna i tak mało... bluźniercza.

Nowy tom Cohena zaskakuje nie tylko różnorodnością form (imponujące wrażenie robią liczne epigramaty), ale równie szerokim i barwnym spektrum tematycznym. Czy jest to podsumowanie życia artysty? Za wcześnie orzekać. Niewątpliwie jednak mamy tu rekapitulację głównych wątków jego twórczości, a relacje pomiędzy dojrzałym mężczyzną i młodymi kobietami (licznymi) stają się ich wspólnym mianownikiem.

Cohen pisze o niemożności zbliżenia (Ciało pełne samotności). Pisze o depresji (Cel). Pisze o swoim wieloletnim nauczycielu, Roshi, i o latach spędzonych w klasztorze zen na górze Baldy. Pisze o przyjaciółkach i o matce. Pisze o Montrealu, Nowym Jorku, Grecji i o Indiach – każde miejsce, w którym mieszkał, ożywa w jego wierszach. Pisze o tym, co dla niego znaczy bycie Żydem (Nie jestem Żydem), pisze śmiało o Żydach i o Niemcach (Kukiełki). Żartobliwie, chociaż nie bez złośliwości, wyjaśnia Dlaczego kocha Francję. Ironicznie podsumowuje rewolucyjne przemiany naszych czasów (Już wtedy było po imprezie). Wraca do odwiecznych fascynacji (Lorca żyje) i uzależnień (Trzeba mi prochów). W zaskakującej paraboli Inni autorzy przekonuje skutecznie do „swojej tematyki”. Uważnego czytelnika czeka na tych stronach niejeden lekki szok!

„Moim Odkupicielem jest kobieta” wyznaje (Mój odkupiciel) i jest to chyba wyznanie najważniejsze. KSIĘGA TĘSKNOTY składa się bowiem nie tylko na niezwykle intymny, osobisty autoportret człowieka, który pozostaje – wbrew sobie – ikoną naszej epoki, jest także hymnem do kobiety i hołdem wobec kobiety. Niezmiennie niepowtarzalnej.

Bazą dla tych rozważań jest prywatna relacja poety z Bogiem, ale także filozofia zen i – nieprzemijająca w jego twórczości – fascynacja postacią Jezusa (Myślałem, że ma rację). Ale kiedy autor, chociaż zapytuje przewrotnie „dlaczego miałbym dygotać na ołtarzu oświecenia” (Upadek zen), podpowiada, jaki trop prowadzi do należytego zrozumienia jego wierszy, sięga po wskazówkę wywodzącą się wprost z filozofii zen: „Nie próbuj słów tych dekodować, to nie drogowskaz tylko droga” (Ja tylko tyle).

KSIĘGA TĘSKNOTY to wyjątkowa szansa, by poznać Leonarda Cohena tak blisko, jak nigdy dotąd. Bliżej niż na płycie. Bliżej nawet niż na koncercie. Bliżej niż w każdej z jego poprzednich książek. KSIĘGA TĘSKNOTY to poeta nagi. Ale uśmiechnięty.

[REBIS press release, 2006]

BOL_OK  KsiegaTesknoty-500-h

Leonard Cohen - Księga tęsknoty

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości