cheapest online indian pharmacy for prednisone or generic buy Prednisone with american express prednisone online no prescription fed x purchase cheap prescription prednisone buy Prednisone free consultation Buy Propecia canadian online pharmacy priligy priligy shipment to albania purchase Doxycycline doxycycline hyclate can you buy tramadol online buy Prednisone pay cod generic prednisone canada prednisone c.o.d. buy ventolin inhaler antibiotics guide ventolin inhaler coupons buy tramadol online no prescription cod antibiotics effects prednisone on line buy ventolin online usa prescribing prednisone tablets australia buy online zithromax

40Licks_small
44 LATA, 44 PŁYTY,
44 WYBUCHY
"A Bigger Bang" (2005)

Impresje biograficzne w pigułkach. Rzecz jasna w czterdziestu czterech -
skąd my to znamy...

01

01-RollingStones

Spotkali się na peronie stacji kolejowej w Dartford pod Londynem. Jeden miał pod pachą płyty czarnych amerykańskich artystów, jak Chuck Berry czy Muddy Watters. W 1960 w Anglii było to dowodem czegoś więcej niż ekstrawagancji – pasji. Obaj znali się wcześniej z widzenia. Byli w błędzie, ale i Mick Jagger i Keith Richards uważali, że – poza nimi – taką muzyką nie interesuje się nikt w całej Anglii.

02

02-12X5

Grali w pięciu w każdej wolnej chwili. Jagger i Richards i para kolegów w sekcji rytmicznej: Bill Wyman i Charlie Watts. No i ten piąty – ich guru, Brian Jones. Nie tylko grał na wszystkich instrumentach, nie tylko najlepiej z nich imitował bluesowe style. Brian nawet żył jak stary bluesman – bezdomny wagabunda i utracjusz. To on zaproponował nazwę zespołu: The Rolling Stones. Od tytułu bluesa. Konsekwentnie.

03

03-RSNow

Od początku płynęli pod prąd. Grali ostrą czarną muzykę, kiedy cała Anglia szalała za Beatlesami, a radiem rządził Mercey Sound – brzmienie Liverpoolu. I właśnie na tych kontrastach zbudowali potęgę zagrażającą potędze Wielkiej Czwórki. Gdzie Beatlesi byli greczni i mili, Stonesi byli agresywni i źli. „Czy pozwoliłbyś swojej córce iść na koncert Stonesów?” – głosił ich ulubiony slogan. I córki zaczęły uciekać same.

04

04-OutOfHeads

Było coś, co różniło Stonesow i Beatlesów jeszcze bardziej niż wizerunek – repertuar. I dopiero kiedy spółka autorska Jagger/Richards stworzyła hiostoryczne „Satisfaction” piosenki zespołu nabrały tej wagi co utwory Lennona/McCartneya czy Boba Dylana. Prosty numer o frustracji – w tym samym stopniu seksualnej co społecznej – stał się hymnem pokoleń. Od 1965 piosenki Stonesów zaczęły młodzież... reprezentować.

05

05-December

Ostateczne zrównanie statusu The Beatles i The Rolling Stones (oraz idący za nim podział świata na zwolenników jednych albo drugich) nastąpiło w USA. Telewizyjny program Eda Sullivana oglądała cała Ameryka – debiutowała w nim Wielka Czwórka. Sullivan miał same kłopoty z gwiazdami rocka. Rolling Stonesom ocenzurował słowo noc w piosence „Let’s Spend The Night Together”. I wyszło spędźmy razem „to coś”.

06

06-BigHits

Na koncertach Stonesów było słychać wszystko, tylko nie Stonesów. Pisk i wrzask i gwizdki policji. Lała się krew. W Blackpool poszedł w drzazgi fortepian Stainwaya. W Belfaście wyprowadzano panienki w kaftanach bezpieczeństwa. W Wiltshire zemdlało dwieście dziewcząt. W Hadze dwie młodziutkie Holenderki zostały całkowicie odarte z ubrań i wyniesione. W Manchesterze zemdlało sto dziewcząt. I dwie policjantki.

07

07-Aftermath

Podniecenie dziewcząt na koncertach zespołów rockowych miało charakter czysto seksualny, muzyka była tylko katalizatorem. Ucieleśnieniem snu o nieskrępowanym spełnieniu stały się groupies – dziewczęta do jednorazowego użytku. Przychodziły po koncercie do muzyków, błagały ochroniarzy, żeby je wybrano. Brano zwykle po kilka. Był ich taki nadmiar, że starczało dla kierowców. Dla dziewcząt i to było nobilitacją.

08

08-GotLive

Stonesi podtrzymywali wizerunek niegrzecznych chłopców. Do legendy przeszedł „incydent urologiczny” na stacji benzynowej. Basista musiał zrobić siusiu. Keith: „Bill ma największy pęcherz na świecie”. Ale trafili na opór pracownika i załatwili sprawę pod ścianą, śpiewając „Sikamy gdzie chcemy”. Co znalazło epizod w sądzie. I znowu Keith: Świadkowie mówili: To on, Wysoki Sądzie. Stał pod murem i... oddawał mocz.

09

09-BetweenButtons

W życiu Stonesów zaczęły się pojawiać kobiety, z którymi wreszcie mogli się pokazać. Najsłynniejszą była śliczna młoda aktorka i piosenkarka, Marianne Faithfull. Nie kryła, jak została dziewczyną Micka: Przespałam się ze wszystkim Stonesami i obstawiłam wokalistę. Po latach burzliwego związku wpadła w silne uzależnienie narkotykowe. Marianne Faithfull wystąpi w warszawskiej Sali Kongresowej 2 listopada 2005.

10

10-Flowers

Brian Jones też miał znaną dziewczynę – Anita Pallenberg zagrała w „Barbarelli”. Ale utracił ją na rzecz Keitha Richardsa. W Maroko, gdzie Stonesi znaleźli narkotykowy azyl, Brian  sprowadzał do hotelu miejscowe kobiety i domagał się od Anity, aby szła do łóżka z nim i z nimi. Bez względu na ich liczbę. Ale to nie sam pomysł, ale wygląd „partnerek” powstrzymał Anitę od spełnienia tej fantazji. Brianowi pozostał haszysz.

11

11-TheirSatanic

Bohaterką słynnego nalotu policji na posiadłość Keitha Richardsa w Redlands została Marianne Faithfull. Za akcją stała prowokacja prasowa, pozostał więc opis wydarzeń. Kiedy policja wtargnęła na orgiastyczną prywatkę, jedna z dziewcząt okryła swe ciało – poza tym nagie – futrzanym dywanikiem. I to „dziewczyna w dywaniku” odwróciła uwagę mediów. Kto brał? Co brał? Skąd miał? Nieważne. Pisano tylko o Marianne.

12

12-RockNRollCircus

Ten jeden raz obaj najważniejsi Stonesi mogli iść do więzienia. Dywanik dywanikiem, ale policja znalazła w Redlands narkotyki. Ale przed sądem i tak było wesoło – naga dziewczyna nadal nie pozwalałą się skupić. Oskarżyciel: Czy nie sądzi pan, że kobieta powinna być zawstydzona, mając na sobie tylko dywanik w obecności tylu mężczyzn? Keith Richards: Nie. Nie jesteśmy starzy. Nie uznajemy małostkowej moralności.

13

13-BeggarsBanquet

Stonesi wystąpili w warszawskiej Sali Kongresowej 13 kwietnia 1967 jako pierwszy zespół rockowy koncertujący za Żelazną Kurtyną. Agencje światowe pisały szeroko o „zamieszkach” – armatkach wodnych, milicji i tlumach zawiedzionych fanów, którzy nie dostali się na występ. Prawda była prozaiczna: dystrybucja biletów była ściśle kontrolowana przez komunistyczne władze. „Rozgrzewali” zaś Czerwono-Czarni.

14

14-ThroughThePast

Rolling Stonesi nie nakręcili nigdy swojego wielkiego filmu, pomimo tego, że Beatlesi mieli ich na koncie kilka. Indywidualną karierą aktorską zajął się natomiast sam Mick. W wielkim stylu zagrał zblazowanego dekadenta w filmie „Performance”, gdzie nawet na planie dochodziło do scen orgiastycznych. Nie przekonywało za to obsadzenie go w obrazie „Ned Kelly”, gdzie wcielił się w postać pamiętnego autralijskiego watażki.

15

15-LetItBleed

Warto o tym pamiętać: Brian Jones, założyciel The Rolling Stones, zmarł tragicznie już po wyrzuceniu z zespołu i w chwili śmierci nie był jego członkiem. Pozbawiony nie tylko instynktu samozachowawczego, ale wręcz „igrający z ogniem” (jak w piosence Stonesów), Brian pakował w siebie niewyobrażalne ilości narkotyków i alkoholu. Był kompletnie zaćpany, gdy wskoczył do basenu na swojej farmie. Żył zaledwie 27 lat.

16

16-GetYerYayas

Żałując nieobecności w Woodstock, Stonesi urządzili własny festiwal – w Altamont w Kalifornii. Chaos organizacyjny plus zatrudnienie motocyklowego gangu Hell’s Angels w roli strażników porządku zaowocowały wybuchem niekontrolowanej agresji. Kiedy zespół wykonywał „Sympathy For The Devil” przed sceną doszło do zamordowania młodego fana. Incydent uwiecznił przejmujący dokument filmowy „Gimme Shelter”.

17

17-StickyFingers

Album „Sticky Fingers” (Lepkie palce, 1971) był nie tylko przełomowym dokonaniem w dyskografii Stonesów. Otwierał zarazem działalność ich własnej wytwórni płytowej, The Rolling Stones Records i oznaczał początek niezależności oraz szansę na kontrolę rosnących dochodów muzyków. Był także popisem wspaniałej gry nowego gitarzysty. Mick Taylor wytrwał tylko do 1974. Po nim Stonesem został Ron Wood. Na trwałe.

18

18-HotRocks

Donald Cammell, reżyser filmu “Performance”, przedstawił Mickowi ognistą piękność, mówiąc: Jesteście stworzeni dla siebie... Nazywała się Bianca. Razem z reżyserem i jego damą, Etiopką Miriam, wypili butelkę szampana. Miły gospodarz zaproponował następną butelkę, albo chociaż czteroosobową orgię, ale Jagger odmówił. Po chwili przepadł z nową znajomą w sypialni, rano zaś po nim i po Biance nie było śladu.

19

19-MoreHotRocks

Nikt nie mógł uwierzyć, że Mick Jagger się żeni. A jednak. Bianca zawładnęła nim bez reszty. Ślub odbył się w St.Tropez, ale nie zawiodła londyńska śmietanka. Artyści, jak Paul McCartney i Ringo Starr. Arystokraci – Ormsby-Gore i Churchille. Świadkami byli Roger Vadim i Nathalie Delon. Strój Bianki na przyjęciu przypominał topless. Nie był to związek z szansą na przetrwanie. Mick zamienił wkrótce brunetkę na blondynkę.

20

20-ExileOnMainStrret

Podczas nagrywania znakomitego albumu „Exile On Main Street” (1972) było jasne, że to Keith Richards steruje muzycznym rozwojem zespołu. Ale kiedy w jego willi na Lazurowym Wybrzeżu i na pokładzie jachtu Mandrax znaleziono znaczne ilości haszu,  koki, hery oraz... mandraxu, koledzy odcięli się dość kategorycznie. Mick oświadczył nawet: Mieszkamy osobno i spotykamy się jedynie w celu dokonania nagrań.

21

21-GoatHead

Jaggera bardziej zajmowały kobiety, a miał się czym pochwalić: Księżna Małgorzata  (tylko „fanka”), Margaret Trudeau (również, ale narobiła wstydu premierowi Kanady), Natasha Frazer (córka Lady Antonii), Valerie Perrina (ekranizacja „Rzeźni numer pięć” Vonneguta), Blandy Uzielli (Miss Włoch), Victoria Vicuna (Miss Wenezueli). Zmęczony południowym temperamentem żony Mick związał się jednak z blondynką – Jerry Hall.

22

22-OnlyRockAndRoll

W czasie amerykańskiego tournee 1972 do legendy Stonesów przeszedł... samolot. Na jego pokładzie odbywały się podniebne orgie. Setki młodych dziewcząt marzyły o rozkosznym wniebowstąpieniu. Niepublikowany film „Cocksucker Blues” ukazuje, jak uczennice zdobywały materiał do gazetki! Z grupą latał największy homoseksualista  wśród pisarzy oraz największy pisarz wśród homoseksualistów, Truman Capote.

23

23-MadeInTheShade

Wielki przebój „Angie” zainspirowała Angela Bowie, żona przyjaciela. Już jako była żona Davida Bowiego miała 10-letnią kuratelę – dostawała rozwodowe „odstępne” i musiała być grzeczna. Ale w dniu, w którym wzięła do ręki ostatni czek, pobiegła do The Joan Rivers Show i wykrzyczała, że złapała kiedyś męża w łóżku z Jaggerem! Nago! I co? I... zrobiła im śniadanie. Ale kogo interesują niegdysiejsze śniegi?

24

24-Metamorphosis

Pytany o rewelacje Angeli Bowie, Keith wzruszał ramionami. Czy on sam nie spał z Jaggerem? Zależy, co to znaczy „spać”. Jeżeli naprawdę chodzi o spanie, to sypiali razem setki razy. Najczęściej w półciężarówce, którą w młodości jeździli z koncertu na koncert. Ale na implikacje seksualne gitarzysta wybuchał szczerym śmiechem: Nigdy w życiu nie byłem tak nawalony, żeby nie odróżnić... samca od samicy!

25

25-BlackAndBlue

Keith Richards nie powinien był lecieć w 1977 do Toronto. Przybył z takim zapasem „towaru”, że po rewizji w hotelu postawiono mu zarzut handlu narkotykami (zamiast posiadania). Zgodnie z kanadyjskim prawem maksymalny wyrok to dożywocie! Nie było sytuacji, w której przyszłość Stonesów bardziej wisiała na włosku. Szczęśliwie zakończyło się na kuracji odwykowej i koncercie dobroczynnym dla niewidomych.

26

26-LoveYouLive

Dopiero niedawno ukazała się w Polsce książka Victora Bockrisa, „Andy Warhol – życie i śmierć”. A tymczasem jesienią 1980 autor zaprosił do siebie jednocześnie Williama Burroughsa, Andy’ego Warhola i Micka Jaggera. Wokalista Stonesów dał plamę pytając autora „Nagiego lunchu” o broń palną. Nie wiedział, że Burroughs przed laty przypadkiem zastrzelił żonę. Warhol jest autorem języka, logo Stonesów.

27

27-SomeGirls

Kiedy w muzyce nadeszły nowe czasy dinozaury wczesnego rocka (jak Stonesi albo The Who), miały zrobić miejsce dla disco, punku i nowej fali muzyki alternatywnej. Stonesi rozwiązali problem w ten sposób, że zaczęli nagrywać i jedno („Miss You”) i drugie („When The Whip Comes Down”) i trzecie („Emotional Rescue”). Powodzenie płyty „Some Girls” (1978) dowiodło, że nowa muzyka była ich naturalnym udziałem.

28

28-EmotionalRescue

Tak naprawdę, dopiero tournee po USA w 1981 rozpoczęło gigantomanię związaną z występami Rolling Stonesów do dzisiaj. Japończyk Kazuhide Yamazaki zaprojektował największą przenośną scenę koncertową, jaką oglądano. Miała 30 metrów szerokości, po obu bokach wyrastały w kierunku widowni 25-metrowe rampy (żeby Jagger mógł sobie pobiegać). Ale Stonesi dopiero zaczynali zarabiać milion dolarów za koncert...

29

29-SuckinInThe70s

Na początku lat 80. Mick Jagger został prawdziwym posiadaczem. Kupił mieszkanie przy Central Park West, dwa kroki od Dakoty, gdzie mieszkał John Lennon. Nabył chateau nad Loarą w pobliżu Amboise i dwa sąsiadujące rancza w Teksasie – jedno dla Jerry, drugie dla siebie. Wyremontrował swój londyński dom na Cheyne Walk po czym zainwestował w posiadłość na malowniczej karaibskiej wysepceMustique.

30

30-TatooYou

Album „Tatoo You” (1981) należy do najbardziej udanych w całej dyskografii grupy. Hity „Start Me Up” i „Waiting On A Friend” to do dziś ulubione piosenki z repertuaru Stonesów. Teledysk do „Przyjaciół” filmowano na punkowej ulicy Nowego Jorku, St. Marks, gdzie poszukiwali się Mick i Keith. „Startuj” posłużyło w 1995 jako podkład do reklamy programu Windows 95. Stonesi zainkasowali za to 12 milionów dolarów!

31

31-StillLife

Fanów zaniepokoiła przedłużająca się nieobecność Stonesów na stadionach. Konflikt ego Jaggera i Richardsa nasilał się. I rozpoczynał się pojedynek na wywiady. Jagger: Nie wyobrażam sobie dalszej współpracy z Keithem. Nasze zapatrywania na to, co chcemy robić, różnią się zasadniczo. Richards: „(W solowych nagraniach Jaggera) nie słyszałem jeszcze niczego, czego nie mógłby zrobić w ramach Stonesów.

32

32-Undercover

Zabawne, ale w latach 80. Stonesi nagrali dwie świetne płyty – „Undercover” (1983) i „Dirty Work” (1986) – niemal się nie widując. Był to okres kariery solowej Jaggera – okres trudny dla fanów Stonesów i dla niego samego. Albumy firmowane nazwiskiem „wokalisty The Rolling Stones” sprzedawały się słabo. Zgoda. Fani nie wyobrażali sobie Stonesów bez Jaggera. Ale Jaggera bez Stonesów po prostu nie chcieli.

33

33-dirtywork

Kiedyś na spotkaniu w Amsterdamie doszło do barowej bójki pomiędzy Mickiem a spokojnym zazwyczaj Charliem. Mick zadzwonił na rauszu do Charliego, budząc go w nocy: Czy to mój mały perkusista?... Charlie ogolił się, ubrał garnitur. Przyjechał na miejsce i strzelił Micka prawym sierpowym: To ty jesteś mym cholernym śpiewakiem! Gdybym nie złapał go za nogę, wpadłby do kanału – cieszył się Keith Richards.

34

34-SinglesCollection

Śliczna Mandy Smith miała 13 lat, kiedy uwiódł ją Bill Wyman. Trzy lata później była już wziętą modelką i basista miał kaprys się z nią ożenić. Gorzej, że jego dorosły syn zaczął się spotykać z przyszłą teściową taty. Niezłe pomieszanie pokoleń: Bill Wyman miał 52 lata, Mandy 17, Steven Wyman miał lat 27, a gorąca mamusia oblubienicy tatusia, zaledwie o 10 lat więcej. Tabloidy domagały się podwójnej ceremonii!

35

35-SteelWheels

Wielki Powrót okazał się początkiem nowego rodziału, który trwa do dzisiaj. Stonesi przekraczali kolejną barierę wiekową, a nowe pasmo sukcesów otwierała płyta „Steel Wheels” (1989) i towarzyszące jej tournee. Powtarzano słowa Jaggera: „Pytają mnie od 1966, czy to już koniec. Nie. To nie jest nasza ostatni trasa.” W samym tylko Nowym Jorku w ciągu sześciu nocy Stonesi zagrali dla pół miliona widzów!

36

36-FlashPoint

Do historii przeszedł występ Rolling Stonesów w Pradze w 1990. Nim zagrali dla 100-tysięcznej widowni (w dużej części z Polski), byli specjalnymi gośćmi Vaclava Havela. Zwiedzili zamek na Hradczanach, zjedli obiad z prezydentem i jego żoną. Wieczorem wybrali się z prezydencką parą na piwo. Koncert w wolnej – od niedawna – Pradze oznajmiały napisy: Przybywają Stonesi! W oryginale: Kameny se vali do Prahy!

37

37-JumpBack

Bill Wyman był najstarszym Stonesem (rocznik 1936). Legenda głosi, że przyjęto go do zespołu, bo stawił się na casting z własnym wzmacniaczem. Był także – choć w to niełatwo uwierzyć – głównym wśród Stonesów seksoholikiem. Rejestrował się nawet w hotelach jako Mr. A.Vailable (pan D.O. Wzięcia). Ale to on pierwszy uznał, że czas odejść z zespołu. „Sława odbija najspokojniejszym ludziom” – skomentował to Keith.

38

38-VoodooLounge

Pomówienia członków zespołu o satanizm sięgają lat 60. Oliwy do ognia dolewało wspomnienie Altamont i zbrodni dokonanej przy akompaniamencie piosenki o diable. Tymczasem geneza tytułu „Voodoo Lounge” – nowej płyty Stonesów A.D. 1994 – jest całkiem niewinna. Keith Richards natknął się na ukochanej Jamajce na małego kotka. Uznał, że to czary (voodoo). Kotek wszedł w domu pod kanapę (lounge). Proste?

39

39-Stripped

Dopiero album „Stripped” (1995) wydany po trasie Voodoo Lounge Tour wniósł coś nowego do koncertowej dyskografii The Rolling Stones. Inne płyty „live” to po prostu pamiątki dla fanów. Ta jest inna – klubowa, akustyczna, intymna. I to na niej znalazł się epokowy hymn Dylana, „Like A Rolling Stone”. Stonesi czekali 30 lat , aby włączyć tę piosenkę do repertuaru. Obok ich „Satysfakcji” jest to najważniejszy utwór rocka.

40

40-BridgesToBabylon

Od premiery albumu „Mosty do Babilonu” (1997) tradycyjne sex, drugs and rock’n’roll przekładamy na „nierząd, wino i bębny”. Ale Stonesi walczyli z nałogami... Zmorą ich lat dojrzałych był alkohol. Ron Wood jest suchy od 2000. Charlie Watts, miłośnik koni (znany z wizyt w Janowie Podlaskim), przeszedł terapię razem z żoną: Koledzy mnie nazywali Drakulą... Byłem pijany na pogrzebie własnego ojca – bardzo tego żałuję.

41

41-NoSecurity

Na drugą wizytę Stonesów w Polsce czekaliśmy 31 lat. Zagrali 14 sierpnia 1998 na Stadionie Śląskim w Chorzowie podczas trasy Bridges To Babylon Tour. Mick Jagger przygotował specjalne pozdrowienie dla polskiej publiczności: Milobydzsnowupolsat! Okrzyk padł po po wykonaniu dawnego przeboju „Let’s Spend The Night Together”. Rzecz jasna, chciał powiedzieć „Miło być znowu w Polsce”. A kiedy następna noc?

42

42-FortyLicks

26 lipca 2003 Mick Jagger obchodził swoje 60 urodziny na koncercie w Pradze. Lider Stonesów jest nie tylko człowiekiem po przejściach, ale i po przemianach. Marchewka i woda Perrier zastąpiły wszelkie używki. Tylko kobiety pozostały, bo – jak mawiał Bill Wyman – ich „nie można przedawkować”. Grozi to najwyżej... wypadkiem przy pracy. I tak brazylijska modelka Luciana Morad urodziła w 1999 najmłodszego Jaggera Jr.

43

43-LiveLicks

Kiedy The Rolling Stones ruszyli w trasę trzy lata temu New York Times zarzucił im „rutynę i chciwość”. Pojawiły się dowcipy o wózkach inwalidzkich. Teraz czekamy czy wystąpią za rok w Polsce. A jeśli zespół chce zagrać na 50-lecie? Tylko Charlie Watts miałby skończone 70 lat, ale on i tak siedzi przy perkusji. Najgorsze w starzeniu się jest to, że częściej myśli się o tym, ile nam zostało jeszcze czasu – Mick Jagger.

44

44-BiggerBang

Nowy album Rolling Stonesów nosi dwuznaczny tytuł „A Bigger Bang”. Dwuznacznik polega na tym, że słowo „bang” oznacza wybuch (np. Wielki Wybuch i na tę wersję powołują się skwapliwie muzycy), ale jest także slangowym określeniem stosunku płciowego. Czterej starzy zbereźnicy zacierają ręce, bo tylko od nas zależy, którą wersję przyjmiemy. Wszystko jedno. Grunt, żeby wybuch był jeszcze większy.

[VIVA, 2005]


BB-big

Foto: EMI

Satysfakcja - The Rolling Stones

Naszą witrynę przegląda teraz 105 gości